Přednášky multikulturní

Podzimní přednášky pro II. stupeň

Během listopadu a prosince na naší škole proběhlo několik vzdělávacích programů pro žáky II. stupně. Žáci měli možnost lépe poznat různé země, jejich zvyky a kulturu. Šesté ročníky – Rusko,  7. ročníky – Vietnam, 8. ročníky – Venezuela a 9. ročníky  – Sýrie.

Základem multikulturních programů je zprostředkování setkání se zajímavým cizincem, který sobě vlastními prostředky přiblížil žákům zemi svého původu, její kulturu a případně vlastní život a důvody k migraci.

Vietnam vlajka Vietnam mapa

Vietnam

Vietnamská kultura je všude kolem, a přece je nám poměrně neznámá. Povídání s Davidem Ducem o kultuře a tradicích Vietnamu a o „banánových dětech“ – druhé generaci Vietnamců v Čechách. Součástí programu bylo promítání videa.

Rusko
Rusko vlajka

Největší země, nejchladnější vesnice a další ruská „nej“. To vše a ještě mnohem více se žáci dozvěděli při  povídání o Rusku s Vikou Golovinovou.

Sýrie – Povídání s režisérem Morisem Issou
Sýrie mapa Vlajka Sýrie

Pan Issa se v Sýrii narodil a prožil velkou část mládí, až ho osud zavál do tehdejšího Československa. Povídal o Sýrii před válkou v režimu ne nepodobnému našemu, o svém životě ve dvou geograficky vzdálených a přece blízkých totalitách, i situaci v zemi pošramocené válečným konfliktem.

Venezuela
Venezuela vlajka
Venezuela mapa
„Nikdy nebylo státu, který by měl být tak bohatý a zároveň tak chudý.“ Povídání o Venezuele, tropické jihoamerické zemi, jejích krásách, historii, slastech a strastech života zde. Přednáška byla spojena s promítáním filmu.

Programy byly velmi poučné a inspirativní, vedené lektory z daných zemích, kteří tak mohli žákům zprostředkovat nezapomenutelné zážitky díky vlastní zkušenosti a prožitku. Žáci rovněž kladli lektorům zajímavé dotazy. V budoucnu se budeme těšit na další programy organizace Inbase, z.s.

Odkaz na organizaci: https://inbaze.cz/

Mgr. Lenka Hanyšová, školní metodik prevence