Mediální gramotnost

Na pátek 13. 9. 2019 byla pro žáky 9. tříd připravena úniková hra Fakescape na téma dezinformací. Jejím cílem naučit studenty kriticky přemýšlet o informacích, které denně čtou a sdílí na sociálních sítích.

Fakescape

Autoři hry na svém webu http://fakescape.cz/ uvádí:
„Denně jsme zavaleni množstvím informací. Času je ale málo, a tak se někdy nedíváme, jaký je jejich zdroj. Nerozlišujeme ani, zda je zpráva pravdivá. Někdy informaci věříme prostě proto, že nám ji poslal kamarád nebo protože podporuje naše vidění světa. A to může být kámen úrazu, protože je kolem nás spousta těch, kteří mají zájem, abychom věřili různým dezinformacím a nesmyslům.
Nechceme nikoho nudit dlouhým výkladem ani říkat, co se může číst a co je zakázané. Naším cílem je, aby si studenti prakticky vyzkoušeli, jak mají ověřovat informace a uvědomili si mediální nástrahy, které na ně číhají v online prostředí. Zároveň chceme učitelům poskytnout jednoduchou pomůcku pro zatraktivnění výuky tohoto tématu (více http://fakescape.cz/).“

Fakescape

Žáci obou tříd (hru měla každá třída zvlášť) hráli opravdu s nadšením a k naší radosti se všechny skupiny dobraly správného výsledného kódu a tím pádem by se jim únik podařil. Bylo příjemné vidět, jak žáky hra zaujala a i Ti, co se jindy neradi zapojují, v týmu pracovali, informace na webu dohledávali (chytré telefony byly nutností, kdo neměl, mohl si zapůjčit školní tablet). Hra byla pro naši školu zdarma, protože zároveň byla otestováním pro realizaci na základní škole.
Hru jsme pro žáky objednali v souvislosti s programem „O2 chytrá škola“, ale z grantu bude hrazena až pro žáky 8. ročníků.  (Tato hra byla pro žáky 8. a 7. tříd připravena na 18. 12. 2019)

O2 chytrá škola

Fakescape

Jako překvapení k nám do školy současně s únikovou hrou dorazil i známý youtuber Lukefry.
Tvorba Lukáše Fritschera alias Lukefryho se během šesti let proměnila. Aktuálně se věnuje například mediální a finanční gramotnosti. Nudné video nečekejte. Jednadvacetiletý český youtuber ví, jak udržet vaši pozornost.

Rozhovor s Lukefry:

Na tvém youtubovém kanále můžeme zhlédnout různá videa. Jsou mezi nimi i taková, ve kterých se věnuješ médiím, politice nebo financím. Připravit video o hoaxech, článku 13 nebo o pojmech finanční gramotnosti není jednoduché. Proč ses do natáčení videí přesto pustil? Tvorba videí se složitějším tématem mě baví. Je to taková moje malá guilty pleasure. Jejich příprava sice trvá dlouho, protože například rešerše nebo scénář jsou většinou hodně náročné, ale našel jsem v takových videích smysl. Něco vytvořím a vidím zpětnou vazbu. Vidím, že jsem někomu pomohl se v tématu zorientovat, něco pochopit nebo nějaké téma objevit. Začínal jsem před šesti lety herními videi. Následně jsem dělal tematická videa, například kvízy nebo jsem rozebíral svoje staré sešity z matematiky, ve kterých byly různé malůvky a básničky. Postupem času jsem se začal věnovat i tématu televizního bizáru, které mě zajímalo dlouhodobě, ale nikdy jsem ho nereflektoval ve své youtubové tvorbě. Jednou za čas jsem pak chtěl otevřít nějaké společenštější téma. Tehdy jsem dokončoval střední školu a uvědomoval jsem si, že se o některých tématech moc nemluví, což mi přišla škoda. V té době mě sledovalo zhruba pět tisíc lidí a já jsem si řekl, že můžu pěti tisícům lidí něco předat. …

Fakescape

Teď máš přes sto třicet tisíc odběratelů. Cítím obrovskou zodpovědnost. I když se stále dokola snažím lidi nabádat k tomu, aby si informace ověřovali a aby nad nimi přemýšleli, pozoruji, že mi věří. Co řeknu, berou automaticky jako pravdivé. Z tohoto důvodu si nemůžu dovolit říct něco, co by je mohlo špatně ovlivnit nebo co by mohlo být nějakým způsobem zavádějící. Dělám si proto důkladnou rešerši. Pokud zpracovávám hodně složité téma, nechávám si scénář na závěr zkontrolovat od někoho, kdo tématu opravdu rozumí.

Zdroj informací: