Matematika hrou

Za podpory MČ Prahy 12 a grantu na rozvoj matematické gramotnosti se zástupci 4 škol (ZŠ Písnická, ZŠ Mráčkova, ZŠ Rakovského, ZŠ Zárubova) rozhodli uspořádat meziškolní turnaj v deskových hrách. Společně vybrali 2 hry – pro žáky 1. stupně hru SUPER SIX a pro žáky 2. stupně UBONGO. Super six - třídní kolo
V každé škole tak od půlky května probíhají turnaje – nejprve v rámci tříd – zapojí se tak všichni žáci od 2. do 9. třídy včetně cizinců a nově příchozích Ukrajinců). Nejlepší dva žáci z každé třídy pak postoupí do školního kola a Ti nejlepší se pak utkají 16.6.2022 na MČ v Praze 12 v meziškolním turnaji. Za 1. i 2. stupeň postoupí 8 nejlepších, vždy nejlepší 2 žáci z ročníku.
Pro žáky 2. a 3. tříd by vysvětlování pravidel bylo náročné a tak se do organizace turnaje zapojili i žáci obou devátých tříd a s vyučující Mgr. Janou Vlkovou postupně navštívili všechny 2. a 3. třídy a žáky hru naučili. U každé čtveřice malých hráčů tak byl 1 až 2 žáci 9. třídy.
Obě hry, jak na prvním, tak druhém stupni mají u žáků i učitelů velký úspěch. Děti hry opravdu baví a počítají a kombinují s velkou chutí. Nejednou již vyhrál žák, který jindy má problém i se základními matematickými operacemi. V rámci hry mu to najednou jde mnohem rychleji.

Super six je zábavná kombinační hra. Hráči se snaží co nejrychleji zbavit svých kolíčků. Kolíčky hází do otvorů na krabičce, které jsou očíslovány 1-6. Kolíček může do krabičky propadnout pouze otvorem číslo šest. Otvory 1-5 jsou pouze odkládací. Hráči volí otvory na základě kombinace hodnot hozených na kostkách. Hodnoty se sčítají a je pouze na hráčích samotných, jak je rozloží. Můžete hrát na jistotu nebo chytře blokovat protihráče. https://www.hras.cz/kostkove-hry/super-six-plast-modry/

Ubongo karetní – rychlé a jednoduché! Všichni hráči hrají zároveň, pravidla hry vysvětlíte v několika větách. Kdo najde jako první správné dílky? Kdo jimi zvládne co nejrychleji pokrýt obrazec na kartě? A kdo získá nejvíce hracích karet? https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/ubongo-karetni-2466/k-stazeni/pravidla-od-albi-7070/

Turnaj 4 škol 16.6.2022 – z každé školy 16 žáků, od 2. tříd vždy 2 z každého ročníku

Žáci střídavě soutěžili a fandili nebo hráli jiné hry. Na závěr je sám pan starosta provedl MČ Prahy 12, ukázal jim i svou pracovnu a balkón, obřadní síň a na úplném konci předal vítězům věcné ceny. Naše škola obsadila v kategorii 2+3 třídy krásné 2. místo, v kategorii 4+5 4. místo, v kategorii 6+7 4. místo a 8+9 2. místo, takže 4 žáci si odnesli krásnou odměnu. Zážitek to byl jistě pro všechny.