Velikonoce

Vážení rodiče a žáci,

přejeme Vám příjemné prožití velikonočních svátků. Děkujeme za spolupráci a trpělivost v této nelehké době!

Velikonoční beránek

———————————————————————————————————————-

Modré pondělí

V tento den je velice důležité dodržovat pitný režim a dostat do těla hodně vody. Právě na Modré pondělí se konal velký úklid, k hlavním dveřím domů si lidé nosili vědra s vodou, takže se tento den spojuje právě s pitným režimem.

Šedivé úterý

Velikonoční zvyky a tradice se dodržují i na Šedivé úterý. Proč šedivé? Barva je odvozena od všudypřítomného prachu, neboť hospodyňky začaly s úklidem. V tento den se servírovaly kroupy a šoulet. Recept na šoulet je následující. Podívejte se, jaké tradice se dodržují na šedivé úterý.

Škaredá středa

V tento den se v křesťanství připomíná, jak Jidáš zradil Ježíše kvůli 30 stříbrným. Vždy se na Škaredou středu vymetaly komíny, a proto ten přívlastek (více informací najdete v tomto článku). Jakmile byla kamna vyčištěná, lidé si na nich pekli jidášky.

Velikonoční jidáše

Zelený čtvrtek

Jídelníček by mělo tvořit zelené jídlo. Nejčastěji se v tento den vaří špenát, jenž je plný vitamínů, draslíku, železa a vápníku.

Velikonoční zvyky jsou na Zelený čtvrtek následující:

Měli byste si dát před východem slunce pečivo namazané medem, budete chráněni před uštknutím hadů a žihadly vos.

V Orlických horách bylo zvykem házet do studny chleba s medem, protože lidé věřili, že pak v ní vydrží voda celý rok.

V biskupských chrámech se konají ranní mše, při nichž se světí svaté oleje.

Zvony naposledy zazvoní po večerní mši, a potom odlétají do Říma, a to až do Bílé soboty. Během následujících dnů jsou zvony nahrazeny řehtačkami a klapačkami.

Velký pátek

V tento den si v křesťanství připomínají utrpení a smrt Ježíše Krista, přičemž se jedná o nejpřísnější den půstu. Jak dlouho trvá velikonoční půst na Velký pátek? V podstatě celý den, ovšem máte povoleno jedno bezmasé jídlo.

Velikonoční zvyky na Velký pátek jsou následující:

• Vstaňte před východem slunce a jděte se umýt do potoka. Chráníte se tak před nemocemi.
  • Nic si v tento den nepůjčujte, neboť půjčená věc by vás mohla očarovat. V dobách minulých se hodně věřilo na čarodějnice a uhranutí.
  • Nepracujte na poli či zahradě, nemělo by se hýbat se zemí.
  • Neperte prádlo, protože namísto do vody byste ho namáčeli do Kristovy krve.
  • Chodí se dům od domu se zvukem řehtaček a říkaček a oznamuje se poledne a ranní i večerní klekání. Tato velikonoční tradice na Velký pátek se v některých menších obcích a na vesnicích dodržuje dodnes.

Velikonoční řechtačka

Bílá sobota

V sobotu je vyhlášen den smutku. V kuchyních se pečou mazance a beránky. Recepty na beránky a mazance máme už v jiných článcích na našich stránkách. Upečte si tedy beránka podle některého z těchto návodů. A nezapomeňte ani na výtečné mazance.

Boží hod velikonoční

V neděli na Boží hod velikonoční se oslavuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. V tento den se chodí do kostela na svatou mši. Jaké má velikonoční neděle zvyky?  Posvěcují se velikonoční pokrmy, tedy beránek, mazanec, vejce, chleba i víno. Návštěvu pohostěte kouskem posvěceného jídla.

Velikonoční pondělí

Pondělí velikonoční je spjato s mnoha lidovými tradicemi a zvyky. Snad nejznámější je velikonoční tradice v podobě pomlázky. Chlapci si chodí k děvčatům koledovat namalovaná vejce. S tím je pak spojena i skutečnost, že od pondělí začíná týden vaječných pochoutek.

Velikonoční pomlázka