ZÁKLADNÍ ŠKOLA PÍSNICKÁPraha 4 – Kamýk

Soutěž “Já volím děti”

Naše škola se zapojila do literární soutěže, která probíhala od začátku května do začátku června 2022. Děti měly vytvořit dílo na téma: „Jak si představuji svůj život v České republice za 5 a 10 let?“ V další části měli žáci vymyslet otázky, které by položili budoucím kandidátům na prezidenta. Práce hodnotila odborná porota, ve které zasedla Ivana Tykač, spoluzakladatelka a ředitelka WOMEN FOR WOMEN, o.p.s., Barbara Nesvadbová, česká spisovatelka a novinářka, a Jakub Horák, český spisovatel, producent a satirik. Odborná porota vybrala na základě nápadu, originality, kvality i detailu zpracování 10 nejlepších prací a autorů převážně z druhého stupně základních škol. Dětští autoři získávají kromě dobrého pocitu z úspěchu i finanční ohodnocení. Odměnu obdrží i školy, kde se autoři vítězných prací vzdělávají.

Do soutěže se zapojilo mnoho žáků II. stupně naší školy. Za svoji upřímnou úvahu ohledně budoucnosti porota vybrala žákyni 8.A – Věru N., která se umístila na krásném 10. místě a získala finanční odměnu a rovněž odměnu pro školu.

Gratulujeme a děkujeme za krásnou reprezentaci školy.

V další části soutěže byli vybráni 2 žáci naší školy z 8. a 9. třídy, kteří se zúčastnili 19.9.2022 slavnostního odpoledne, kde se setkali s prezidentskými kandidáty a mohli jim pokládát svoje dotazy. Tabita s Tobiášem skvěle reprezentovali naší školu a Tabita nás níže podrobněji seznámí se slavnostním dnem.

 

V pondělí jsme se vydali do bageterie Boulevard na Národní třídě. Setkání se konalo v odlehlé části bageterie, kde pro nás byla připravena rezervace, a po celou dobu jsme si mohli brát jídla, kolik jsme jen chtěli. Měli jsme na výběr nejrůznější bagety, pití, ale i něco sladkého.

Prvního kandidáta jsme přivítali přesně v 14.00. Jmenoval se Ivo Mareš a „rozhovor“ s ním byl (podle našeho názoru) ten nejlepší. Připadal nám stejný jako my, prý se rád kouká na seriály na Netflixu, které taky dříve překládal do ČJ, rád čte… Dříve byl dokonce knězem a pracoval také s handicapovanými lidmi. Sám řekl, že má spoustu zkušeností v sociální oblasti a to by se (jakožto u budoucího prezidenta) dalo považovat za výhodu. Na závěr se nás zeptal na otázku k zamyšlení: „Kdybyste se zítra zničehonic stali prezidentem, co by byla první věc, kterou byste změnili, kdyby se to opravdu stalo?“

Rozhovor s Ivem Marešem skončil v 14.45, dostali jsme 15 minut pauzu na občerstvení a po pauze nás poctil návštěvou druhý kandidát.

Josefa Středuly byste se báli zeptat na oblíbený film nebo jídlo, protože toto setkání bral dost vážně. Nevím, možná by byl někomu sympatičtější než Ivo Mareš, ale na nás to tak nepůsobilo. Přivedl si s sebou celý tým-jeden to celé natáčel a nahrával, druhý fotil… Při tomto rozhovoru padaly spíše profesionální otázky. Dozvěděli jsme se, že uvažoval o možnosti kandidovat už v minulosti (v roce 2018), ale nakonec to neudělal. Na konci nám dal dárek, chtěl nám dát něco ze svého dětství, proto nám dal nové vydání komiksu Rychlé šípy.

Josef Středula odešel v 15.45 a po další pauze přišel na řadu poslední kandidát.

Tomáš Zima byl ze všech nejupovídanější. Na otázky odpovídal důkladně a často je zpestřil nějakou historkou ze života. Má rád turistiku, přírodu, občas si zahraje golf s kamarády. Rád navštěvuje hrady a zámky. Je biochemikem a rektorem na Karlově univerzitě. K rozhodnutí kandidovat na prezidenta ho přivedli jeho kamarádi, kterým hodně důvěřuje. Na závěr nám dal užitečnou radu do života: „Jako povolání si vyberte něco, co vás bude bavit celý život. Mě třeba medicína pořád baví.“

Autoři: Tabita a Tobiás T., 8.A a 9.A

www.javolimdeti.cz

https://women-for-women.cz/ Mgr.Lenka Hanyšová, ŠMP