ZÁKLADNÍ ŠKOLA PÍSNICKÁPraha 4 – Kamýk

Matematika hrou

Ne každá hodina matematiky musí probíhat v lavici.

Žáci 6. tříd (v pátek 19.1.2024), žáci 7. tříd a 9.B (v pondělí 22.1.) si vyzkoušeli kvíz s tajenkou. Ve trojicích řešili příklady, které našli ve třídě i na chodbě. V týmu se museli domluvit, na chodbu školy směl jít vždy jen jeden z nich, bylo potřeba taktizovat, kdo co bude počítat, jak si to zkontrolovat…

Vyřešit správně celou tajenku v omezeném čase 40 minut se nepodařilo žádnému týmu ze šestých tříd, nejlepší tým 6. tříd měl správně 23 písmen, nejslabší jen 16, ale i tak si žáci procvičili počítání a logické uvažování, když jim slovo v tajence nevycházelo smysluplně. V 7. třídách 3 týmy zvládly tajenku vyřešit zcela správně.

A jaká byla tajenka? Věstonická vrubovka se zářezy – Vrubovky sloužily jako „počítací hůlky“. Je to 18 cm dlouhá vlčí kost s 55 zářezy objevena K. Absolonem. Počet zářezů odpovídal počtu.
Šlo o významný objev z dějin matematiky.

Foto z hodiny M